KB-2500SGD | Kingbright
LIGHT-BAR KB-2500SGD
Order No.: 72S3503
EAN: 4099879006417
MPN:
KB-2500SGD
Series: KB-2500
KB-2500SGD Kingbright Light Bars
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 10 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
200 pcs.
LED Light bar, KB-2500SGD, Kingbright
Features
  • Uniform light emitting area
  • Low current operation
  • Easily mounted on P.C. boards or industry standard sockets
  • Flush mountable
  • Excellent on/off contrast
  • Can be used with panels and legend mounts
  • Categorized for luminous intensity
  • RoHS compliant
Applications
  • Home and smart appliances
  • Display time and digital combination
  • Industrial and instrumental applications
  • Numeric status
Technical specifications
Filter Property Value
Light intensity min. 0.012 cd
Light intensity typ. 0.026 cd
Wavelength 568 nm
Lens green-diffuse
Colour green
Rated current 25 mA
Assembly THT
Length 9.94 mm
Width 4.86 mm
Height 6.12 mm