ESK227M063AH2EA | Kemet
Electrolytic capacitor, 220 µF, 63 V (DC), ±20 %, radial, pitch 5 mm, Ø 10 mm, ESK227M063AH2EA
Order No.: 11D5356
EAN: 4099879866943
MPN:
ESK227M063AH2EA
Series: SK
ESK227M063AH2EA Kemet Electrolytic Capacitors Image 1
ESK227M063AH2EA Kemet Electrolytic Capacitors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 901 pcs.
Available in 4 Days: 4,900 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Electrolytic capacitor in aluminum can, type Yageo Serie SK.
Rated voltage 63 VDC, type SK063.
Technical specifications
Filter Property Value
Version polar
Capacity 220 µF
Rated voltage (DC) 63 V
Tolerance ±20 %
Ripple current 465 mA
Design radial
Grid 5 mm
diameter 10 mm
Length 15 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C