CA035M0033RED-0605 | Kemet
Electrolytic capacitor, 33 µF, 35 V (DC), ±20 %, SMD, Ø 6.3 mm, CA035M0033RED-0605
Order No.: 10D3070
EAN: 4099879865014
MPN:
CA035M0033RED-0605
EDK035M0033RED-0605
Series: CA
CA035M0033RED-0605 Kemet Electrolytic Capacitors Image 1
CA035M0033RED-0605 Kemet Electrolytic Capacitors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Subject to prior sale
10000 pcs.
SMD aluminum electrolytic capacitor, type Kemet CA-Series.
For surface mounting and high soldering heat load, suitable for use at temperatures of up to +85 °C
Version polar
Capacity 33 µF
Rated voltage (DC) 35 V
Tolerance ±20 %
Ripple current 100 mA
Design SMD
diameter 6.3 mm
Length 5.4 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C