CA010M0047REC-0505 | Kemet
Electrolytic capacitor, 47 µF, 10 V (DC), ±20 %, SMD, Ø 5 mm, CA010M0047REC-0505
Order No.: 10D3082
EAN: 4099879865021
MPN:
CA010M0047REC-0505
EDK010M0047REC-0505
Series: CA
CA010M0047REC-0505 Kemet Electrolytic Capacitors Image 1
CA010M0047REC-0505 Kemet Electrolytic Capacitors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 19,000 pcs. - if ordered today
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1000 pcs.
SMD aluminum electrolytic capacitor, type Kemet CA-Series.
For surface mounting and high soldering heat load, suitable for use at temperatures of up to +85 °C
Technical specifications
Filter Property Value
Version polar
Capacity 47 µF
Rated voltage (DC) 10 V
Tolerance ±20 %
Ripple current 43 mA
Design SMD
diameter 5 mm
Length 5.4 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C