K14550L63D | Kasp
Padlock, stainless steel, high shackle, level 7, shackle (H) 63 mm, steel, (B) 50 mm, K14550L63D
Order No.: 03L4888
EAN: 5013969244854
MPN:
K14550L63D
K14550L63D Kasp Locks, Padlocks
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 7 Days: 30 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
3 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
- Marine grade 316 Stainless Steel Shackle - marine and food grade stainless steel for extreme
weather protection, tested to ISO 9227
- Mirror chromed brass padlock
- Rubber shackle seal to further protect the cylinder from water ingress
- Rust free stainless steel and brass internal components
- Double bolted locking mechanism
- 5 pin cylinder with anti-pick mushroom pins
- Paracentric keyway
- Supplied with 2 keys
- Padlock width: 50 mm
- Shackle diameter: 8 mm
- Internal shackle height: 63 mm
Technical specifications
Filter Property Value
Version padlock, stainless steel, high shackle
Security Rating 7
Shackle Diameter 8 mm
Stirrup inner height 63 mm
Width 50 mm