JT-PS1440-C | joy-iT
Programmable laboratory power supply, 0 bis 60 V, outputs: 2 (24 A), 0 to 24 A, 1440 W, 230 VAC, JT-PS1440-C
Order No.: 21K5920
EAN: 4250236826264
MPN:
JT-PS1440-C
JT-PS1440-C joy-iT Bench Power Supplies and Loads Image 1
JT-PS1440-C joy-iT Bench Power Supplies and Loads Image 2
JT-PS1440-C joy-iT Bench Power Supplies and Loads Image 3
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 2 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Laboratory power supply, JT-PS1440-C, joy-iT
The JT-PS1440-C laboratory power supply, which provides you with DC voltages between 0.01 to 60 V and DC currents between 0.01 to 24 A at the voltage output. With the help of the intuitive control panel up to 9 different DC voltages can be programmed, stored and recalled, even individual settings of various protection and limiting functions ( e.g. overvoltage protection ) are programmable. The corresponding values can be set very conveniently via the keypad and / or the rotary control and are clearly displayed thanks to the high-resolution 2.4“ color display.
Technical specifications
Filter Property Value
Output voltage DC 0 to 60 V
Output current 24 A
Range of Output Currence 0 to 24 A
Power 1440 W
Input voltage AC 230 VAC
Number of outputs 2
Width 170 mm
Height 93 mm
Depth 340 mm