BAS7007E6327 | Infineon Technologies
Schottky rectifier diode, 70 V (RRM), 70 mA, SOT-143, BAS7007E6327
Order No.: 10S7458
EAN: 4099879044532
MPN:
BAS7007E6327
Series: BAS70
BAS7007E6327 Infineon Technologies Schottky Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
10 pcs.
Schottky diode, BAS7007E6327, Infineon Technologies
Features
  • Circuit protection
  • Voltage clamping
  • High-level detecting and mixing
  • Pb-free and RoHs-compliant
Applications
  • General-purpose diode for high-speed switching
Technical specifications
Filter Property Value
Product type schottky rectifier diode
Enclosure SOT-143
Voltage V RRM (peak reverse voltage) 70 V
Forward Current 70 mA
Number of diodes 2
Junction temperature (max.) 150 °C
Capacity 2 pF
Assembly SMD
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 150 °C