IPI80N06S407AKSA2 | Infineon Technologies
Infineon Technologies N channel OptiMOST2 power transistor, 60 V, 80 A, PG-TO262-3, IPI80N06S407AKSA2
Order No.: 88S9415
EAN: 4099879035394
MPN:
IPI80N06S407AKSA2
SP001028676
Series: IPI
IPI80N06S407AKSA2 Infineon Technologies MOSFETs
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
10 pcs.
MOSFET, IPI80N06S407AKSA2, Infineon Technologies
Features
  • N-channel
  • Enhancement mode
  • MSL1 up to 260°C peak reflow
  • Avalanche rated
Applications
  • Valves control
  • Solenoids control
  • Lighting
  • Single-ended motors
Technical specifications
Filter Property Value
Version N channel
max. Voltage 60 V
Max. current 80 A
drain-source on resistance RDS (on) max @VGS=10V 7.1 mΩ
Enclosure PG-TO262-3
Gate Charge Qg @10V (nC) 4.3x10<sup>-8</sup> C
Power loss 79 W
Assembly THT
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 175 °C