IPI120N04S402AKSA1 | Infineon Technologies
Infineon Technologies N channel OptiMOST2 power transistor, 40 V, 120 A, PG-TO262-3, IPI120N04S402AKSA1
Order No.: 88S9338
EAN: 4099879035325
MPN:
IPI120N04S402AKSA1
SP000764742
Series: IPI
IPI120N04S402AKSA1 Infineon Technologies MOSFETs
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
500 pcs.
MOSFET, IPI120N04S402AKSA1, Infineon Technologies
Features
  • N-channel
  • Enhancement mode
  • MSL1 up to 260°C peak reflow
  • Avalanche rated
Applications
  • EPS motor control
  • 3-phase and H-bridge motors
  • HVAC fan control
  • Electric pumps
Technical specifications
Filter Property Value
Version N channel
max. Voltage 40 V
Max. current 120 A
drain-source on resistance RDS (on) max @VGS=10V 2.1 mΩ
Enclosure PG-TO262-3
Gate Charge Qg @10V (nC) 0.000000103 C
Power loss 158 W
Assembly THT
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 175 °C