IPI045N10N3GXKSA1 | Infineon Technologies
Infineon Technologies N channel OptiMOS3 power transistor, 100 V, 100 A, PG-TO262-3, IPI045N10N3GXKSA1
Order No.: 88S9320
EAN: 4099879035301
MPN:
IPI045N10N3GXKSA1
SP000683068
Series: IPI
IPI045N10N3GXKSA1 Infineon Technologies MOSFETs
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 16 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
25 pcs.
50 pcs.
100 pcs.
250 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
MOSFET, IPI045N10N3GXKSA1, Infineon Technologies
Features
  • N-channel
  • Excellent gate charge
  • Normal level
  • Very low on-resistance
  • Ideal for high-frequency switching and synchronous rectification
Applications
  • Synchronous rectification for AC-DC SMPS
  • Motor control for 48 V–80 V systems
  • Isolated DC-DC converters
  • Or-ing switches and circuit breakers in 48 V systems
  • Class D audio amplifiers
  • Uninterruptible power supplies (UPS)
Technical specifications
Filter Property Value
Version N channel
max. Voltage 100 V
Max. current 100 A
drain-source on resistance RDS (on) max @VGS=10V 4.5 mΩ
Enclosure PG-TO262-3
Gate Charge Qg @10V (nC) 8.8x10<sup>-8</sup> C
Power loss 214 W
Assembly THT
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 175 °C