IPD90N06S407ATMA2 | Infineon Technologies
Infineon Technologies N channel OptiMOS T2 transistor, 60 V, 90 A, TO252-3-11, IPD90N06S407ATMA2
Order No.: 88S9282
MPN:
IPD90N06S407ATMA2
SP001028680
IPD90N06S407ATMA2 Infineon Technologies MOSFETs
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
10 pcs.
OptiMOS® -T2 Power-Transistor
Technical specifications
Filter Property Value
Version N channel
max. Voltage 60 V
Max. current 90 A
drain-source on resistance RDS (on) max @VGS=4,5V 6.9 mΩ
Enclosure TO252-3-11
Gate Charge Qg @10V (nC) 4.3x10<sup>-8</sup> C
Power loss 79 W
Assembly SMD
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 175 °C