IPB80N04S404ATMA1 | Infineon Technologies
Infineon Technologies N channel OptiMOST2 power transistor, 40 V, 80 A, PG-TO263-3, IPB80N04S404ATMA1
Order No.: 88S9111
EAN: 4099879035271
MPN:
IPB80N04S404ATMA1
SP000646178
Series: IPB
IPB80N04S404ATMA1 Infineon Technologies MOSFETs
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 9 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1000 pcs.
MOSFET, IPB80N04S404ATMA1, Infineon Technologies
Features
  • N-channel
  • Enhancement mode
  • MSL1 up to 260°C peak reflow
  • Avalanche rated
Applications
  • EPS motor control
  • 3-phase and H-bridge motors
  • HVAC fan control
  • Electric pumps
Technical specifications
Filter Property Value
Version N channel
max. Voltage 40 V
Max. current 80 A
drain-source on resistance RDS (on) max @VGS=10V 4.2 mΩ
Enclosure PG-TO263-3
Gate Charge Qg @10V (nC) 3.3x10<sup>-8</sup> C
Power loss 71 W
Assembly SMD
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 175 °C