IPA65R310CFDXKSA1 | Infineon Technologies
Infineon Technologies N channel CoolMOSCFD2 power transistor, 700 V, 11.4 A, PG-TO220-3, IPA65R310CFDXKSA1
Order No.: 88S8916
EAN: 4099879035196
MPN:
IPA65R310CFDXKSA1
SP000890320
Series: IPA
IPA65R310CFDXKSA1 Infineon Technologies MOSFETs
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
500 pcs.
MOSFET, IPA65R310CFDXKSA1, Infineon Technologies
Features
  • Ultra fast body diode
  • Very high commutation ruggedness
  • Extremely low loses
  • Easy to use/drive
Applications
  • For resonant switching PWM
  • PC silverbox
  • Lighting
  • Server and telecom
Technical specifications
Filter Property Value
Version N channel
max. Voltage 700 V
Max. current 11.4 A
drain-source on resistance RDS (on) max @VGS=10V 310 mΩ
Enclosure PG-TO220-3
Gate Charge Qg @10V (nC) 4.1x10<sup>-8</sup> C
Power loss 32 W
Assembly THT
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 150 °C