IPA057N06N3GXKSA1 | Infineon Technologies
Infineon Technologies N channel OptiMOS3 power transistor, 60 V, 60 A, PG-TO220-3, IPA057N06N3GXKSA1
Order No.: 88S8840
EAN: 4099879035172
MPN:
IPA057N06N3GXKSA1
SP000457582
Series: IPA
IPA057N06N3GXKSA1 Infineon Technologies MOSFETs
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
50 pcs.
MOSFET, IPA057N06N3GXKSA1, Infineon Technologies
Features
  • Optimized technology for DC/DC converters
  • N-channel
  • Normal level
  • Avalanche rated
Applications
  • Synchronous rectification
  • Solar micro inverter
  • Isolated DC-DC converters
  • Motor control for 12-48 V systems
  • Or-ing switches
Technical specifications
Filter Property Value
Version N channel
max. Voltage 60 V
Max. current 60 A
drain-source on resistance RDS (on) max @VGS=10V 5.7 mΩ
Enclosure PG-TO220-3
Gate Charge Qg @10V (nC) 6.1x10<sup>-8</sup> C
Power loss 38 W
Assembly THT
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 175 °C