XC2361E136F128LRAAKXUMA1 | Infineon Technologies
C166 microcontroller, 16/32 bit, 128 MHz, LQFP-100, XC2361E136F128LRAAKXUMA1
Order No.: 89S2163
EAN: 4099879144393
MPN:
XC2361E136F128LRAAKXUMA1
SP001226572
Series: XC2000
XC2361E136F128LRAAKXUMA1 Infineon Technologies Microcontrollers
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 33 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1000 pcs.
Microcontroller, XC2361E136F128LRAAKXUMA1, INFINEON
Features
  • High-performance CPU with five-stage pipeline and MPU
  • 16 Mbytes total linear address space for code and data
  • Up to 1 088 Kbytes on-chip program memory (Flash memory)
  • Single power supply from 3.0 V to 5.5 V
Technical specifications
Filter Property Value
Enclosure LQFP-100
Assembly SMD
Version flash
Processor core C166
Core Size 16/32 bit
Clock frequency 128 MHz
Number of I/Os 76
Memory size 1088 KB
Data RAM Size 90 KB
Voltage 3.3-5 V
Number of pins 100
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 125 °C