RU4S-CD-D24 | IDEC
Universal relay, 4 Form C (NO/NC), 24 V (DC), 605 Ω, 6 A, 30 V (DC), 250 V (AC), RU4S-CD-D24
Order No.: 30G1518
EAN: 4099891588601
MPN:
RU4S-CD-D24
Series: RU Series
RU4S-CD-D24 IDEC Industrial Relays
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 5 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
100 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Universal relay, RU4S-CD-D24, IDEC
Features
  • Plug-in terminal
  • Without leatching lever
  • 4PDT standard
  • 24 VDC operating coil
  • Non-polarized LED indicator
Technical specifications
Filter Property Value
Contact type 4 Form C (NO/NC)
switching current 6 A
Coil voltage (DC) 24 V
Coil resistance 605 Ω
Switching Voltage (DC) 30 V
Switching Voltage (AC) 250 V