RH3B-ULDC12 | IDEC
Power relay, 3 Form C (NO/NC), 12 V (DC), 188 Ω, 10 A, 30 V (DC), 220 V (AC), RH3B-ULDC12
Order No.: 30G1034
EAN: 4099891588083
MPN:
RH3B-ULDC12
Series: RH Series
RH3B-ULDC12 IDEC Industrial Relays
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 7 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
100 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Power relay, RH3B-ULDC12, IDEC
A miniature power relay with a contact capacity of 10 A and a compact, space-saving size.
Features
  • 3PDT contact
  • Plug-in connection
  • With indicator
Technical specifications
Filter Property Value
Contact type 3 Form C (NO/NC)
switching current 10 A
Coil voltage (DC) 12 V
Coil resistance 188 Ω
Switching Voltage (DC) 30 V
Switching Voltage (AC) 220 V