RH2B-ULCDC24 | IDEC
Power relay, 2 Form C (NO/NC), 24 V (DC), 750 Ω, 10 A, 30 V (DC), 220 V (AC), RH2B-ULCDC24
Order No.: 30G1030
EAN: 4099891588045
MPN:
RH2B-ULCDC24
Series: RH Series
RH2B-ULCDC24 IDEC Industrial Relays
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 7 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
100 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Power relay, RH2B-ULCDC24, IDEC
A miniature power relay with a contact capacity of 10 A and a compact, space-saving size.
Features
  • DPDT contact
  • Plug-in connection
  • With indicator and check button
Technical specifications
Filter Property Value
Contact type 2 Form C (NO/NC)
switching current 10 A
Coil voltage (DC) 24 V
Coil resistance 750 Ω
Switching Voltage (DC) 30 V
Switching Voltage (AC) 220 V