HR10A-7P-6S(73) | HIROSE
Plug, 6 pole, solder cup, push pull, straight, HR10A-7P-6S(73)
Order No.: 67F6322
EAN: 4099889732450
MPN:
HR10A-7P-6S(73)
Series: HR 10
HR10A-7P-6S(73) HIROSE Other Circular Connectors
Image may differ
Available: 528 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
150 pcs.
500 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Circular connector with push-pull lock, type Hirose HR10.
Solder terminals; Dielectric strength: 300 VAC/min. Current rating: 2.0 A. Insulation resistance: 1.0 Gohm. Contact resistance: max. 10 mohm.
Circular connector with plastic bushing, type HR10A.
Contacts: gold-plated.
Plug, straight.
Technical attributes (type, number of poles): HR10A-7P-6S(73), 6-pole
Technical specifications
Filter Property Value
Version plug
Cable cross-section 11.5 mm²
Pin number 6 pole
Orientation straight
Contact connection solder cup
Type of locking push pull
Cable diameter 5 mm