HR10A-10P-10P(73) | HIROSE
Plug, 10 pole, solder cup, push pull, straight, HR10A-10P-10P(73)
Order No.: 67F6316
EAN: 4099889732429
MPN:
HR10A-10P-10P(73)
Series: HR 10
HR10A-10P-10P(73) HIROSE Other Circular Connectors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
300 pcs.
Circular connector with push-pull lock, type Hirose HR10.
Solder terminals; Dielectric strength: 300 VAC/min. Current rating: 2.0 A. Insulation resistance: 1.0 Gohm. Contact resistance: max. 10 mohm.
Circular connector with plastic bushing, type HR10A.
Contacts: gold-plated.
Plugs, straight.
Technical attributes (type, number of poles, dimensions): HR10A-10P-10P(73), 10-pole, A 43, B 14.7, C 9.5, D 7.0 mm
Technical specifications
Filter Property Value
Version plug
Cable cross-section 14.7 mm²
Pin number 10 pole
Orientation straight
Contact connection solder cup
Type of locking push pull
Cable diameter 7 mm