1455U2801 | Hammond
Aluminum enclosure, (L x W x H) 280 x 191 x 66 mm, natural, IP54, 1455U2801
Order No.: 50H3109
MPN:
1455U2801
Series: 1455 METAL
1455U2801 Hammond General Purpose Enclosures
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 7 Days: 29 pcs. - if ordered today
1 pcs.
Aluminum enclosure, 1455U2801, Hammond
Features
  • Sized for standard Eurocards
  • Extruded body includes a slide removable “belly” plate
  • Designed to house P.C. boards or for equipment interfacing
  • P.C. boards mount horizontally by sliding into internal slots extruded into the enclosure body
Material aluminum
Length 280 mm
Width 191 mm
Height 66 mm