1455Q2201BK | Hammond
Aluminum enclosure, (L x W x H) 220 x 125 x 52 mm, black (RAL 9005), IP54, 1455Q2201BK
Order No.: 66H346
EAN: 4099889543957
MPN:
1455Q2201BK
Series: 1455 METAL
1455Q2201BK Hammond General Purpose Enclosures
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 7 Days: 24 pcs. - if ordered today
50 pcs.
100 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Aluminum enclosure, 1455Q2201BK, HAMMOND
This enclosures are designed to house P.C. boards or for equipment interfacing.
Features
  • Sized for standard Eurocards
  • PCBs mount horizontally by sliding into internal slots extruded into the enclosure body
  • Enclosure includes two solid black plastic end panels with integral bezel
  • DIN Rail clips & flange kits are available separately
Material aluminum
Length 220 mm
Width 125 mm
Height 52 mm