1455L1601BK | Hammond
Aluminum enclosure, (L x W x H) 160 x 103 x 31 mm, black (RAL 9005), IP54, 1455L1601BK
Order No.: 66H340
EAN: 4099889543896
MPN:
1455L1601BK
Series: 1455 METAL
1455L1601BK Hammond General Purpose Enclosures
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 7 Days: 267 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
Aluminum enclosure, 1455L1601BK, HAMMOND
This enclosures are designed to house P.C. boards or for equipment interfacing.
Features
  • Sized for standard Eurocards
  • PCBs mount horizontally by sliding into internal slots extruded into the enclosure body
  • Enclosure includes two solid black plastic end panels with integral bezel
  • DIN Rail clips & flange kits are available separately
Material aluminum
Length 160 mm
Width 103 mm
Height 31 mm