1597DIN3MC53 | Hammond
PPO DIN rail enclosure, (L x W x H) 90 x 53 x 58 mm, gray, 1597DIN3MC53
Order No.: 66H5096
EAN: 00623980625447
MPN:
1597DIN3MC53
ITALTRONIC
Series: 1597DM
1597DIN3MC53 Hammond DIN-Rail Enclosures Image 1
1597DIN3MC53 Hammond DIN-Rail Enclosures Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 7 Days: 7 pcs. - if ordered today
1 pcs.
DIN rail housing, 1597DIN3MC53, Hammond
Italtronic brand electronic enclosures with closed top and closed terminals on 2 sides. It is designed to mount onto standard 35 mm DIN rails using integrated DIN rail mounting clip. Ideal for housing printed circuit boards, terminal blocks, and other DIN rail mounted electronics.
Features
  • Snap closures for easy assembly, no hardware required
Technical specifications
Filter Property Value
Material PPO
Length 90 mm
Width 53 mm
Height 58 mm