1591FAGY | Hammond
Flange plate, ABS, (L x W x H) 125.3 x 47.09 x 3 mm, gray, for series 1591A, 1591FAGY
Order No.: 61H2964
EAN: 4099889569568
MPN:
1591FAGY
Series: 1591
1591FAGY Hammond Accessories for Enclosures
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 7 Days: 2 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
Flange, 1591FAGY, Hammond
Features
  • Includes one flange, molded from fire retardant ABS plastic (material carries a UL flammability rating of 94V-0). Satin texture finish.
  • Easily glued to enclosure using standard ABS cement (not included).
  • Flange ends are raised on one side to allow easy positioning of enclosure during gluing process.
  • Four molded counter sunk holes allow for easy installation to wall or shelf.
  • Oval hole in each side of flange allows the unit to be strapped or hung via tie wraps.
Technical specifications
Filter Property Value
Product type flange plate
Material ABS
Length 125.3 mm
Width 47.09 mm
Height 3 mm
Colour gray
Degree of protection (IP) IP54
Suitable for series 1591A