PSW-1080L444 | GW Instek
Laboratory power supply, 0 bis 80 V, outputs: 3 (13.5 A), 0 to 13.5 A, 1080 W, 85 to 265 VAC, PSW-1080L444
Order No.: 24K7795
EAN: 4711458120481
MPN:
PSW-1080L444
01SWL44400GT
Series: PSW
PSW-1080L444 GW Instek Bench Power Supplies and Loads Image 1
PSW-1080L444 GW Instek Bench Power Supplies and Loads Image 2
PSW-1080L444 GW Instek Bench Power Supplies and Loads Image 3
PSW-1080L444 GW Instek Bench Power Supplies and Loads Image 4
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Dual-channel/Triple-channel programmable switching DC power supply, PSW-1080L444, GW Instek
PSW-Multi Series is a dual-channel or triple-channel wide range output programmable switching DC power supply. The maximum output power can reach 1080W. There are 13 -channel models with a rated power of 720W, and 24 triple-channel models with a rated power dual of 1080W. The rated voltages of low voltage modules are 30V, 40V, 80V, 160V. The rated voltages of high voltage modules are 250V and 800V. The CV/CC priority selection of the PSW-Multi eries is a very useful feature for DUT protection. The conventional power supply n S ormally operates under CV mode when the power output is turned on. This could bring a high inrush current to the capacitive load or currentintensive load at the power output-on stage. Taking the I-V curve verification of LED as an example, it becomes a very challenging task to perform this measurement using a conventional power supply.
Features
  • CC/CV priority mode selection is ideal for battery and LED industries
  • Adjustable slew rate
  • High efficiency and high power density power supply
  • Support LabVIEW Driver
Technical specifications
Filter Property Value
Output voltage DC 0 to 80 V
Output current 13.5 A
Range of Output Currence 0 to 13.5 A
Power 1080 W
Input voltage AC 85 to 265 VAC
Number of outputs 3
Width 214 mm
Height 124 mm
Depth 350 mm