1673FC SCH/FEV300 | Fluke
Installation tester, CAT III 600 V, CAT IV 300 V, IEC 61557-1/IEC/EN 61557-8/IEC 61557-10, Fluke 1673FC SCH/FEV300
Order No.: 27K3135
EAN: 0195112148860
MPN:
1673FC SCH/FEV300
Series: FLUKE 1670
1673FC SCH/FEV300 Fluke VDE testers, Installation testers, Insulation testers Image 1
1673FC SCH/FEV300 Fluke VDE testers, Installation testers, Insulation testers Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 3 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Multifunction Installation Tester / Charging Station Test Adapter, 1673FC SCH/FEV300, Fluke
Features
  • Simple bidirectional user interface eliminates complex multi-level menus
  • Fast, accurate testing with Auto Test and Automatic Measurement Validation
Technical specifications
Filter Property Value
Product type installation tester
Surge voltage category CAT III 600 V, CAT IV 300 V
Insulation resistance Min 10 Ω
Insulation resistance Max 1000 MΩ
Max measured value DC voltage 600 V
Max measured value AC voltage 600 V