TL1500DC | Fluke
Measuring lead, 1 m, black/red, PVC, CAT III, CAT IV, TL1500DC
Order No.: 27K3064
EAN: 0195112034811
MPN:
TL1500DC
TL1500DC Fluke Test Leads Image 1
TL1500DC Fluke Test Leads Image 2
TL1500DC Fluke Test Leads Image 3
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 2 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Test lead set, TL1500DC, Fluk
The TL1500DC test leads provide safe and accurate voltage measurements up to 1500 V DC, commonly found in solar, wind, and battery applications. These insulated test leads made of PVC material are safety rated CAT III 1500 V, CAT IV 600 V with the protective cap and CAT II 1500 V without protective cap for use in different environments.
Technical specifications
Filter Property Value
Cable length 1 m
Colour black/red
Material PVC
Rated category CAT III, CAT IV
Rated Voltage 1500 V/600 V
Rated current 10 A