SMCC-472J-02 | Fastron
RF choke, axial, 4.7 mH, 55 mA, SMCC-472J-02
Order No.: 74D344
EAN: 4099889009477
MPN:
SMCC-472J-02
Series: SMCC
SMCC-472J-02 Fastron Fixed Inductors Image 1
SMCC-472J-02 Fastron Fixed Inductors Image 2
10 pcs.
50 pcs.
250 pcs.
Subject to prior sale
Axial wired fixed inductance, SMCC-472J-02, Fastron
Leaded inductors, type Fastron SMCC.
Ultra compact BC (Bobbin Core) chokes. With color coding rings
  • With ferrite core, type SMCC.
Technical specifications
Filter Property Value
Product type RF choke
Inductance 4.7 mH
DC current 55 mA
Tolerance ±5 %
DC resistance 74 Ω
Measuring frequency 250 kHz
Quality Q Q 40
Design axial
Length 9.5 mm