SMCC-222J-02 | Fastron
RF choke, axial, 2.2 mH, 80 mA, SMCC-222J-02
Order No.: 74D340
EAN: 4099889009446
MPN:
SMCC-222J-02
Series: SMCC
SMCC-222J-02 Fastron Fixed Inductors Image 1
SMCC-222J-02 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 63 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
Axial wired fixed inductance, SMCC-222J-02, Fastron
Leaded inductors, type Fastron SMCC.
Ultra compact BC (Bobbin Core) chokes. With color coding rings
  • With ferrite core, type SMCC.
Technical specifications
Filter Property Value
Product type RF choke
Inductance 2.2 mH
DC current 80 mA
Tolerance ±5 %
DC resistance 34.7 Ω
Measuring frequency 250 kHz
Quality Q Q 40
Design axial
Length 9.5 mm