SMCC-180K-02 | Fastron
RF choke, axial, 18 µH, 580 mA, SMCC-180K-02
Order No.: 74D3861
EAN: 4099889011067
MPN:
SMCC-180K-02
Series: SMCC
SMCC-180K-02 Fastron Fixed Inductors Image 1
SMCC-180K-02 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 274 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
RF inductor, SMCC-180K-02, FASTRON
Features
  • Very wide inductance range
  • High Q values
Applications
  • Interference suppression
  • Decoupling
  • RF blocking and filtering
  • Automotive electronics
  • Electronis household appliances
  • Entertainment electronics
Technical specifications
Filter Property Value
Product type RF choke
Inductance 18 µH
DC current 580 mA
Tolerance ±10 %
DC resistance 670 mΩ
Measuring frequency 2.52 MHz
Quality Q Q 50
Design axial
Length 9.5 mm