SMCC-151J-02 | Fastron
RF choke, axial, 150 µH, 280 mA, SMCC-151J-02
Order No.: 74D326
EAN: 4099889009347
MPN:
SMCC-151J-02
Series: SMCC
SMCC-151J-02 Fastron Fixed Inductors Image 1
SMCC-151J-02 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 831 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
RF inductor, SMCC-151J-02, FASTRON
Features
  • Very wide inductance range
  • High Q values
Applications
  • Interference suppression
  • Decoupling
  • RF blocking and filtering
  • Automotive electronics
  • Electronis household appliances
  • Entertainment electronics
Technical specifications
Filter Property Value
Product type RF choke
Inductance 150 µH
DC current 280 mA
Tolerance ±5 %
DC resistance 2.8 Ω
Measuring frequency 790 kHz
Quality Q Q 70
Design axial
Length 9.5 mm