11PHC-761K-50 | Fastron
Suppressor choke, radial, 760 µH, 540 mA, 11PHC-761K-50
Order No.: 74D3682
EAN: 4099889010336
MPN:
11PHC-761K-50
Series: 11PHC
11PHC-761K-50 Fastron Fixed Inductors Image 1
11PHC-761K-50 Fastron Fixed Inductors Image 2
11PHC-761K-50 Fastron Fixed Inductors Image 3
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Suppressor inductor, 11PHC-761K-50, FASTRON
Features
  • High Q
  • High current
  • High voltage
Applications
  • DC-DC converter
  • Digital amplifier LPF
  • Signal filtering
Technical specifications
Filter Property Value
Product type suppressor choke
Inductance 760 µH
DC current 540 mA
Tolerance ±10 %
DC resistance 1.35 Ω
Saturation current 960 mA
Measuring frequency 20 kHz
Design radial
Height 15 mm