0805F-5R6K-08 | Fastron
SMD RF inductor, SMD, 0805, 5.6 µH
Order No.: 74D3022
MPN:
0805F-5R6K-08
0805F-5R6K-08 Fastron Fixed Inductors Image 1
0805F-5R6K-08 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
This item is no longer available.
As an alternative, we recommend the following item:
RF choke, SMD 0805, 5.6 µH, 175 mA, 0805F-5R6K-08
Order No.: 79D5862
Manufacturer: Fastron
Chip inductors, type Fastron 0805AS../0805AQ../0805F.
Size 0805, molded in epoxy resin, smooth finish. Solderable up to max. +260 °C/10 s.
With ferrite carrier material, type 0805F.