0603AS-072J-08 | Fastron
RF choke, SMD 0603, 72 nH, 400 mA, 0603AS-072J-08
Order No.: 79D6100
MPN:
0603AS-072J-08
Series: 0603AS
0603AS-072J-08 Fastron Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
RF inductor, 0603AS-072J-08, Fastron
Applications
  • Mobile telecommunication
  • Automotive subsystems
  • Wireless communication
Technical specifications
Filter Property Value
Product type RF choke
Inductance 72 nH
DC current 400 mA
Tolerance ±5 %
DC resistance 490 mΩ
Measuring frequency 150 MHz
Quality Q Q 34
Design SMD 0603
Length 1.7 mm
Width 1.1 mm
Height 1 mm