0402AQC-1N6K-01 | Fastron
RF choke, SMD, 1.6 nH, 2 A, 0402AQC-1N6K-01
Order No.: 87D1994
MPN:
0402AQC-1N6K-01
Series: 0402AQC
0402AQC-1N6K-01 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
Chip inductance, 0402AQC-1N6K-01, Fastron
Product type RF choke
Inductance 1.6 nH
DC current 2 A
Tolerance ±10 %
DC resistance 0.04 Ω
Measuring frequency 250 MHz
Quality Q Q 24
Design SMD
Length 1.2 mm
Width 0.65 mm
Height 0.65 mm