25-21SYGC/S530-E1/TR8 | EVERLIGHT
LED, SMD, yellow, 573 nm, 0.012 to 0.018 cd, 60°, 25-21SYGC/S530-E1/TR8
Order No.: 67S2012
EAN: 4099879010919
MPN:
25-21SYGC/S530-E1/TR8
Series: 25-21S
25-21SYGC/S530-E1/TR8 EVERLIGHT LEDs
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 18 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
20000 pcs.
Package chip LED, 25-21SYGC/S530-E1/TR8, EVERLIGHT
Features
  • Compatible with automatic placement equipment
  • Compatible with infrared and vapor phase reflow solder process
  • Pb-free
  • Mono-color type
Applications
  • Automotive: backlighting in dashboard and switch
  • Telecommunication: indicator and backlighting in telephone and fax
  • Flat backlight for LCD, switch and symbol
  • General use
Technical specifications
Filter Property Value
Assembly SMD
Number of LEDs 1
Colour of the LED yellow
Light intensity min. 0.012 cd
Light intensity typ. 0.018 cd
Radiation angle 60 °
Lens clear
On-State Voltage 2.4 V
Forward Current 25 mA
Wavelength 573 nm
Length 3.2 mm
Width 1.6 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C