S91-100-230V | Eltako
Current-surge relay, 1 Form A (N/O), 230 VAC, 10 A, 230 V, 2300 W, S91-100-230V
Order No.: 06N7254
EAN: 4010312103531
MPN:
S91-100-230V
S91-100-230V Eltako Impulse Switches and Dimmer
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 2 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
5 pcs.
10 pcs.
25 pcs.
50 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Pulse relays, type Eltako S91.
For panel and surface mounting, with hand-operated actuator and switching state indication; Contacts: 1 NO. Rated breaking capacity: 10 A/250 VAC, 6.0 A/400 VAC. Required control power: 4.0 to 5.0 W. Duty cycle: 100 %. Test voltage contact/contact: 2000 V. Incandescent/ halogen lamp load on 230 V: 2300 W. Fluorescent lamp load, DUO circuit: 2300 VA. Contact pitch: 2.0 mm. Ambient temperatures: –5.0 to +50 °C. Standards: EN 60669. Dimensions: L 50, W 26, D 32 mm.
Technical attributes (type, control voltage): S91-100-230V, 230 VAC
Technical specifications
Filter Property Value
Latching switching function 1 Form A (N/O)
Control Voltage 230 VAC
Rated current 10 A
Rated voltage (AC) 230 V
Lamp wattage 2300 W
On Period 100 % ED
Size 50 x 26 mm