ALR3003D | ELC
Laboratory power supply, 60 VDC, outputs: 2 (6 A), 180 W, 198-264 VAC, ALR3003D
Order No.: 24K9033
EAN: 3760244880031
MPN:
ALR3003D
Series: ALR
ALR3003D ELC Bench Power Supplies and Loads
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Adjustable power supply unit, ALR3003D, ELC
Adjustable power supply ALR3003D, 2 x (0 - 30 V, 0 - 3 A), 180 W
Features
  • 5 power supplies on one of two channels.
  • Automatic mode selection: Independent, tracking and serial.
  • 2 x 0-30V 0-3A or 0-60V 0-3A or 0-30V 0-6A or +/- 0-30V 0-3A
  • Digital display of voltage and current.
  • Button for automatic mode selection: Independent, Tracking and Serial.
  • Fine voltage adjustment.
  • Protection against short circuits by current regulation.
  • Overtemperature protection by temperature-controlled fan, thermal overload switch and relay.
  • Transformer with primary overcurrent protection by fuse.
  • Quiet, temperature-controlled fan cooling.
  • Toroidal isolating transformer.
Applications
  • Messtechnik, Industrie, Power-Management, Schulen, labor, Wartung & Reparatur
Technical specifications
Filter Property Value
Output voltage DC 60 VDC
Output current 6 A
Power 180 W
Input voltage AC 198-264 VAC
Number of outputs 2
Width 285 mm
Height 151 mm
Depth 225 mm