ALR3002M | ELC
Laboratory power supply, 30 VDC, outputs: 2 (2.5 A), 0 to 2.5 A, 120 W, 207-253 VAC, ALR3002M
Order No.: 24K9031
EAN: 3760244880130
MPN:
ALR3002M
Series: ALR
ALR3002M ELC Bench Power Supplies and Loads
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Adjustable power supply unit Programmable, ALR3002M, ELC
Adjustable power supply elc AL3002M, 0 - 5, 6, 12 or 30V ; 0 - 25mA, 250mA or 2.5A DC and 6 or 12 or 24V 5A AC, 120W, Four output
DC voltages:
  • Four switchable voltages at selector switch Adjustable from 0 to maximum : 0 to 5 V, 0 to 6V, 0 to 12 or 0 to 30 Volt.
  • I max : 5 Ampere for 6, 12 or 24 Volt.
Features
  • DC and AC voltage simultaneously available.
  • Kein gemeinsamer Bezugspunkt.
  • Crutches feet.
  • Digitalanzeige von Spannung und Strom.
Safety devices
  • Against short-circuits by regulating the amperage.
  • Against overcurrents on the primary circuit of the transformer by fuse.
Applications
  • Measurement technology, industry, power management, schools, laboratory, maintenance & repair
Technical specifications
Filter Property Value
Output voltage DC 30 VDC
Output current 2.5 A
Range of Output Currence 0 to 2.5 A
Power 120 W
Input voltage AC 207-253 VAC
Number of outputs 2
Width 218 mm
Height 90 mm
Depth 238 mm