ALF1501D | ELC
Laboratory power supply, 24 VDC, outputs: 1 (2.5 A), 30 W, 190-253 VAC, ALF1501D
Order No.: 24K9025
EAN: 3760244880079
MPN:
ALF1501D
Series: ALF
ALF1501D ELC Bench Power Supplies and Loads
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Adjustable power supply unit symmetrical, ALF1501D, ELC
Adjustable power supply symmetrical elc ALF1501D, 30 WATTS, +/- 10 to 15 V 1 A or 12 V 2,5 A or 24 V 1 A
Features
  • On/Off switch
  • Operating control lamp.
  • 30 W available on the only positive output.
  • Output ripple < 3mV effective.
  • Output voltage adjustable from 10 to +15 volt.
  • Shock resistant : Polycarbonate housing
  • Silent operation : fanless
Safety devices
  • Against short-circuits due to current limiting.
  • Against primary overcurrents on the transformer primary circuit by fuse .
Applications
  • Measurement technology, industry, power management, schools, laboratory, maintenance & repair
Technical specifications
Filter Property Value
Output voltage DC 24 VDC
Output current 2.5 A
Power 30 W
Input voltage AC 190-253 VAC
Number of outputs 1
Width 106 mm
Height 95 mm
Depth 59 mm