BZT52B5V1-AQ | Diotec Semiconductor
Z-diode, 5.1 V, 0.5 W, SOD-123F, AEC-Q101 qualified, BZT52B5V1-AQ
Order No.: 69S0090
MPN:
BZT52B5V1-AQ
Series: BZT
BZT52B5V1-AQ Diotec Semiconductor Zener Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 6 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
10 pcs.
100 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
12000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Zener Diode, BZT52B5V1-AQ, Diotec
Features
  • Sharp Zener voltage breakdown
  • Low leakage current
  • AEC-Q101 qualified
Technical specifications
Filter Property Value
Product type planar zener diode
Version AEC-Q101 qualified
Zener voltage 5.1 V
Power loss 0.5 W
Enclosure SOD-123F
Number of diodes 1
Assembly SMD
Junction temperature (min.) -50 °C
Junction temperature (max.) 150 °C
Length 2.7 mm
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 150 °C