P6KE400A | Diotec Semiconductor
TVS diode, unidirectional, 600 W, 342 V, DO-15, Diotec Semiconductor P6KE400A
Order No.: 09S2861
EAN: 4099879062543
MPN:
P6KE400A
Series: P6KE
P6KE400A Diotec Semiconductor TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 10 Weeks
Features
  • Peak pulse power of 600 W
Filter Property Value
Version unidirectional
Pulse power loss 600 W
Rated blocking voltage 342 V
Breakdown voltage 400 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 175 °C