5KP36CA-AQ | Diotec Semiconductor
TVS diode, bidirektional, AEC-Q101 qualified, 5000 W, 36 V, 8 x 7.5, P600, Diotec Semiconductor 5KP36CA-AQ
Order No.: 66S1090
MPN:
5KP36CA-AQ
Series: 5KP
5KP36CA-AQ Diotec Semiconductor TVS Diodes
Subject to prior sale
1000 pcs.
Transient Diode, 5KP36CA-AQ, Diotec
Features
  • Peak pulse power of 5000 W
  • Very fast response time
  • AEC-Q101 qualified
Filter Property Value
Version bidirektional, AEC-Q101 qualified
Pulse power loss 5000 W
Rated blocking voltage 36 V
Breakdown voltage 40 V
Continuous power loss 8 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 175 °C