5KP24A-AQ | Diotec Semiconductor
TVS diode, unidirectional, AEC-Q101 qualified, 5000 W, 24 V, 8 x 7.5, P600, Diotec Semiconductor 5KP24A-AQ
Order No.: 66S1082
MPN:
5KP24A-AQ
Series: 5KP
5KP24A-AQ Diotec Semiconductor TVS Diodes
1000 pcs.
Transient Diode, 5KP24A-AQ, Diotec
Features
  • Peak pulse power of 5000 W
Filter Property Value
Version unidirectional, AEC-Q101 qualified
Pulse power loss 5000 W
Rated blocking voltage 24 V
Breakdown voltage 26.7 V
Continuous power loss 8 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 175 °C