1.5KE91CA | Diotec Semiconductor
TVS diode, bidirectional, 1.5 kW, 77.8 V, DO-201, Diotec Semiconductor 1.5KE91CA
Order No.: 09S1171
EAN: 4099879048714
MPN:
1.5KE91CA
Series: 1.5KE
1.5KE91CA Diotec Semiconductor TVS Diodes
Features
  • Peak pulse power of 1500 W
Version bidirectional
Pulse power loss 1.5 kW
Rated blocking voltage 77.8 V
Breakdown voltage 91 V
Continuous power loss 6.5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 175 °C