1.5KE8.2CA | Diotec Semiconductor
TVS diode, bidirectional, 1.5 kW, 7 V, DO-201, Diotec Semiconductor 1.5KE8.2CA
Order No.: 09S1159
EAN: 4099879048615
MPN:
1.5KE8.2CA
Series: 1.5KE
1.5KE8.2CA Diotec Semiconductor TVS Diodes
Features
  • Peak pulse power of 1500 W
Version bidirectional
Pulse power loss 1.5 kW
Rated blocking voltage 7 V
Breakdown voltage 8.2 V
Continuous power loss 6.5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 175 °C