1.5KE6.8CA | Diotec Semiconductor
TVS diode, bidirectional, 1.5 kW, 5.8 V, DO-201, Diotec Semiconductor 1.5KE6.8CA
Order No.: 09S1139
EAN: 4099879048417
MPN:
1.5KE6.8CA
Series: 1.5KE
1.5KE6.8CA Diotec Semiconductor TVS Diodes
Features
  • Peak pulse power of 1500 W
Version bidirectional
Pulse power loss 1.5 kW
Rated blocking voltage 5.8 V
Breakdown voltage 6.8 V
Continuous power loss 6.5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 175 °C