1.5KE56CA | Diotec Semiconductor
TVS diode, bidirectional, 1.5 kW, 47.8 V, DO-201, Diotec Semiconductor 1.5KE56CA
Order No.: 09S1135
EAN: 4099879048370
MPN:
1.5KE56CA
Series: 1.5KE
1.5KE56CA Diotec Semiconductor TVS Diodes
Features
  • Peak pulse power of 1500 W
Version bidirectional
Pulse power loss 1.5 kW
Rated blocking voltage 47.8 V
Breakdown voltage 56 V
Continuous power loss 6.5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 175 °C