1.5KE440CA | Diotec Semiconductor
TVS diode, bidirectional, 1.5 kW, 376 V, DO-201, Diotec Semiconductor 1.5KE440CA
Order No.: 09S1123
EAN: 4099879048271
MPN:
1.5KE440CA
Series: 1.5KE
1.5KE440CA Diotec Semiconductor TVS Diodes
Features
  • Peak pulse power of 1500 W
Filter Property Value
Version bidirectional
Pulse power loss 1.5 kW
Rated blocking voltage 376 V
Breakdown voltage 440 V
Continuous power loss 6.5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 175 °C